| کابینت کارادا
15
ژانویه

آشپزخانه مخفی

آشپزخانه مخفی چیست؟

آشپزخانه مخفی یکی از ایده‌های جدیدی است که امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه از آن استفاده می­‌نمایند. آشپزخانه مخفی همان‌طور که از نامش پیداست پنهان است و دیگران نمی‌توانند درون آن را ببینند. این آشپزخانه کمک می­‌کند تا شما بتوانید وسایلی مانند سینک ظرفشویی، ماشین ظرفشویی، اجاق گاز و سایر وسایل برقی آشپزخانه را از دید افراد پنهان نمایید و بدین وسیله فضایی مرتب و تمیز در آشپزخانه خود داشته باشید.

در طراحی کابینت آشپزخانه کثیف می‌توان از انواع کابینت از جنس چوب یا طرح چوب، کابینت ممبران های گلاس و MDF استفاده کرد. فضای جدا کننده بین آشپزخانه تمیز و کثیف می‌تواند به صورت باز و یا به صورت بسته با درب باشد.

| کابینت کارادا

آشپزخانه پنهان در خانه‌های بزرگ قابل اجرا است؟

آیا آشپزخانه پنهان در خانه‌های بزرگ قابل اجرا است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در خانه‌های بزرگ هم می‌توان از آشپزخانه پنهان استفاده نمود اما شیوه اجرای و طراحی این آشپزخانه در خانه‌های بزرگ باک.چک متفاوت است. وقتی قضای شما بیشتر باشد می‌توانید بهترین طرح و اجزا را در منازل بزرگتر داشته باشید. تقسیم کردن یک فضای بزرگ به چند فضای کوچک برای ساخت یک آشپزخانه پنهان مناسب است. می‌توانید بخش‌های مختلف را از هم جدا کنید و نظم را در یک فضای شلوغ برقرار نمایید.

| کابینت کارادا

آشپزخانه پنهان در گذشته

در گذشته در اکثر خانه‌ها یک آشپزخانه مخفی که مطبخ نامیده می‌شد ساخته می‌شد، زیرا در آن زمان وسایلی که برای پخت و پز استفاده می‌کردند ابعاد آن‌ها بسیار یزرگ بود و وسایل زیادی نیز استفاده می‌کردند. یکی از دلایلی که در زمان‌ قدیم از آشپزخانه دوم استفاده می‌کردند اعتقاد داشتند که بوی غذایی که پخته می‌شود اگر به صورت پشت سر هم در خانه باشد موجب بیماری می‌شود و برای سلامتی افراد خطر دارد.

در زمان‌های فدیم مطبخ یا آشپزخانه مخفی واقعا مخفی بود چرا که آن را اغاب در زیر زمین منازل و یا جایی که خنک بود می‌ساختند. از دلایل مهم دیگری که معماران در گذشته آشپزخانه را در جایی دور از اتاق‌های اصلی می‌ساختند، این بود در بیشتر خانه‌ها در آن زمان یخچال وجود نداشت. بنابراین برای سالم ماندن خوراکی‌ها نیاز داشتند که آن‌ها را در محیطی خنک تر از جاهای دیگر نگهداری نمایند. این امر باعث شد که زیر زمین یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت مطبخ باشد.

هدف از ساخت آشپزخانه پنهان

ساخت آشپزخانه مخفی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، این دلایل شامل موارد زیر می‌باشد:

  1.  زیبایی بصری

  2.  در دسترس بودن وسایل ضروری

  3.  ایجاد فضای بیشتر

  4.  پنهان کردن خوراکی و وسایل غیر ضرور

  5.  استفاده بهینه از فضای آشپزخانه

  6. . تمیزو خلوت شدن آشپزخانه

 

 

اهمیت استفاده از آشپزخانه کثیف

همانطور که گفتیم در گذشته منازل از آشپزخانه­ هایی بزرگ و مجزا از سایر قسمت­‌های خانه استفاده می‌کردند، اما به مرور زمان افزایش جمعیت باعث شد تا خانه‌های امروزی با ابعاد و اندازه‌های کوچک‌تری نسبت به گذشته طراحی می‌شوند. آشپزخانه اپن باعث می‌شود که فضای آشپزخانه و اتاق نشیمن یکی شوند و اینکار باعث دید مستقیم به فضای داخلی آشپزخانه می‌شود. بخاطر همین افراد زیادی ده دنبال راه حل بودند تا بتوانند به وسیله آن وسایل آشپزخانه نظیر ظروف و وسایل برقی مورد استفاده در آشپزخانه و …. را از دید افراد مخفی کنند.طراحان دکوراسیون داخلی به فکر ساخت و طراحی کابینت­‌هایی افتادند که بتوانند وسایل زیادی را درون خود جای دهد و به اصطلاح از دید افراد مخفی نگه دارد. طراحی کابینت­‌ها باعث می‌شد تا افراد بتوانند وسایل بسیاری را از آشپزخانه نظیر ماشین ظرفشویی، یخچال، اجاق گاز و …. را از دیده شدن پنهان نمایند و در نتیجه فضای بازتر و مرتب‌­تری در آشپزخانه خود داشته باشند، به همین دلیل طرح و ایده آشپزخانه مخفی مورد استقبال قرار گرفت.

 

 

استفاده از آشپزخانه و کابینت پنهان در آشپزخانه ها

از کابینت‌های پنهان هم در آشپزخانه­ های بزرگ و هم در آشپزخانه ­های کوچک استفاده می‌کنند اما نحوه اجرا و طرحی آن‌ها متفاوت می‌باشد. از آنجایی که فضای بیشتر و بزرگتری در آشپزخانه­ های بزرگ در اختیار طراحان قرار می‌گیرد، آن‌ها می‌توانند طرح را به صورت بهتر اجرا کنند. این کار باعث می‌شود که وسایل به صورت مرتب کنار یک­دیگر قرار بگیرند و فضای کافی نیز برای رفت و آمد در آشپزخانه وجود داشته باشد

در آشپزخانه­ های که فضای زیادی دارند و بزرگ می‌باشند، برای اجرای طرح آشپزخانه مخفی فضای مورد نظر را توسط کابینت و یا تیغه به قسمت‌­های کوچک تقسیم می­‌کنند تا بتوانند به وسیله جداسازی بخش‌­های مختلف، یک فضای مرتب برای جا دادن تمام وسایل آشپزخانه ایجاد نمایند. در آشپزخانه­ های کوچک نیز با به کارگیری قفسه­‌ها و کابینت‌­های بیشتر سعی می‌کنند لوازم آشپزخانه را از دید افراد پنهان نمایند. آن‌ها تمرکز اصلی را بر روی این که تا حد ممکن بتوانند وسایل بیشتری درون کابینت یا قفسه‌ها جای بدهند و فضای بیشتری درون آشپزخانه برای رفت و آمد افراد فراهم نمایند، با این کار نظک بیشتری به فضای آشپزخانه‌های کوچک می‌دهند.

| کابینت کارادا

تفاوت آشپزخانه مخفی با آشپزخانه اصلی

اصلی‌ترین تفاوت آشپزخانه مخفی با آشپزخانه اصلی در تمیز و کثیف بودن آن‌هاست. آشپزخانه مخفی، در پشت دیوار یا کابینت پنهان شما پنهان می‌باشد پس شما یا خیال راحت می‌توانید ریخت‌ و پاش کنید و غذا را آماده نمایید، اما آشپزخانه تمیز همان‌طور که از اسمش پیداست باید تمیز باشد تا جلوه آشپزخانه بد به نمایش نگذارد. از آن‌جا که طبخ غذا در آشپزخانه مخفی انجام می‌گیرد پس باید به فکر تهویه مناسب برای این مکان باشید.

| کابینت کارادا

اشپزخانه مخفی می‌تواند به صورت جداگانه در پشت یا کنار آشپزخانه اصلی قرار بگیرد و یا قسمتی از آشپزخانه اصلی باشد که به وسیله کابینت یا دیوار از آن جدا می‌شود. از لحاظ کابینت‌، این دو آشپزخانه تفاوتی چندانی ندارند، هرچند معمولا کابینت‌هایی که در آشپزخانه اصلی استفاده می‌شوند شیک‌تر و گران‌قیمت‌تر هستند زیرا کابینت‌های آشپزخانه تمیز از گزند دما و حرارت بالا در امان می‌باشند. در آشپزخانه مخفی دیگر لازم نیست مدام نگران بهم‌ ریختگی وسایل و نامنظمی محیط باشید.

 

مکان قرار گرفتن آشپزخانه کثیف

برای مشخص کردن محل قرارگیری آشپزخانه کثیف به عوامل زیادی مانند متراژ بنا، معماری ساختمان و فضای در دسترس توجه می‌شود. در بناهای که متراژ بالایی دارند، آشپزخانه تمیز و کثیف در کنار هم ساخته می‌شوند و یک آشپزخانه دو قسمتی را شکل می‌دهند اما در خانه‌هایی که فضای کافی برای طراحی این دو در کنار هم وجود ندارد، آشپزخانه مخفی معمولا در زیرپله زیرزمین، در بالکن و یا حیاط طراحی می‌شود.

مزایای آشپزخانه پنهان

  1.  با داشتن یک آشپزخانه مخفی ضرورتی وجود ندارد که بلافاصله بعد از آشپزی سراغ تمیزکاری بروید.

  2.  تهویه مناسب آشپزخانه مخفی مطبخ شما را از اضطراب مهمان‌داری و نگاه منتظر مهمان‌ها در امان نگه می‌دارد

  3.  در یک آشپزخانه پنهان، مهم نیست که از چه وسایلی با چه ظاهر و کیفیتی استفاده می‌کنید. چون تنها کسی که این وسایل را می‌بیند صاحب خانه می‌باشد.

  4.  برای خانم‌هایی که ملزم به رعایت حجاب هستند آشپزخانه مخفی موهبت بزرگی است که فضای آزاد و راحتی برای آشپزی کردن بدون دغدغه‌ی پوشش را در اختیارشان قرار می‌گیرد.

| کابینت کارادا
| کابینت کارادا